Bağırsaklarınızdaki Yararlı Bakterileri Arttırmanın 9 Yolu

Tuğçe İbil

Tuğçe İbil

Uzman Diyetisyen – Diyabetik Destek & Fitoterapi Yüksek Lisans

Bağırsaklar ikinci beynimiz olarak bilinir. Bir çok hastalığın başladığı nokta ise işte tam da burası. Bu yüzden bağırsak sağlığı çok önemli. Yararlı bakteriler olan probiyotiklerin bağırsakta artması ile alerjilerde azalma, kan şekerinde düşme, yağlanmada azalma gibi birçok araştırma mevcut. Haydi gelin bu muhteşem bakterileri arttırmanın 9 yoluna bakalım.

1.  BESLENMENİZDE BESİN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTTIRIN

Probiyotiklerin büyüme ve gelişmelerinde çeşitli vitamin ve besin ögeleri gerekli. Yapılan çalışmalar tek yönlü beslenenlerde yararlı bakteri miktarının daha az olduğu gözlenmiştir.

2. MEYVE, SEBZE, YAĞLI TOHUM VE BAKLİYATI DAHA FAZLA TÜKETİN

Sağlıklı bağırsaklar için sebze ve meyvelerdeki besin ögeleri çok önemli. İçeriğinde bulunan lif sindirim sistemimiz tarafından sindirilemezken yararlı bakteriler tarafından sindirilir ve bakterilerin büyümelerine yardımcı olur. Enginar, badem, yabanmersini ve elma tüketen bireylerin bağırsaklarında Bifidobacteria’nın (yararlı bakteri) daha da arttığı gözlenmiştir.

3. FERMENTE ÜRÜN TÜKETİN

Yoğurt, kefir, şalgam, ev yapımı turşu, ev yapımı salça tüketebileceğiniz fermente ürünlerden. Fermente ürünler ile bağırsak sağlığınızı ve yararlı bakteri sayısını arttırabilirsiniz.

4.  ÇOK FAZLA YAPAY TATLANDIRICI TÜKETMEYİN

Tatlandırıcıların artışı ile bağırsak sağlığının olumsuz etkilendiği çalışmalarla gösterilmiştir. Yapılan araştırmalarda besinlerine Aspartam eklenen deneklerin bağırsaklarında Clostridium ve Enterobacteriaceae türlerinin arttığı görülmüştür. Bu bakterilerin artışı ise bir çok hastalık ile ilişkilidir.

5.  PREBİYOTİK BESİNLERİ TÜKETİN

Probiyotikler yararlı bakteriler iken prebiyotikler bu bakterilerin beslendiği besinler olarak düşünebilirsiniz. Bir çok meyve ve sebzede bulunan prebiyotikler, yararlı bakterilerin miktarını arttırır. Örneğin muzda bulunan inülin bir prebiyotik örneğidir.

6. EN AZ 6 AY BOYUNCA ANNE SÜTÜ ALMAK

Anne sütü bebeklerin bağırsaklarında yararlı bakterilerin artmasını sağlamaktadır. Bifidobacteria türünü özellikle arttırdığı çalışmalarla gözlenmiştir. O zaman iki sene boyunca anne sütü almak sizi bir çok hastalığa karşı hem koruyacak hem de yararlı bakterileri arttıracaktır.

7. TAM TAHILLI BESLEN

Tam tahıllar özellikle Beta glukan gibi sindirilemeyen karbonhidratları içerir. Tam tahıllar bağırsaklarda yararlı bakterilerin artışına ise destek olur.

8. POLİFENOLLERDEN ZENGİN BESLENİN

Kakao, üzüm, badem, yaban mersini, brokoli, soğan gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttırır ve onları korur.

9. PROBİYOTİK SUPLEMENTİ ALIN

Ek probiyotik bakterilerinizi eczaneden alabilirsiniz. Dilerseniz yoğurt ile karıştırır dilerseniz tablet formunu pastil olarak emebilirsiniz.

Bu galeri hakkındaki görüşlerini bizimle paylaş