Cildi Güzelleştirmeye ve Nemini Arttırmaya Yarayan Besinler

Pürüzsüz ve nem dengesi yerinde bir cilt ile ışıltı saçmaya ne dersiniz? Bunun için yapmanız gereken tek şey doğru besinler ile beslenmek.

Cildimizi ne kadar korur ve ona ne kadar iyi bakarsak, güzelleşmenin yanı sıra sağlıklı olma yolunda çok önemli de bir adım atmış olacağız. Bunun için tonlarca para harcamaya da gerek yok 😉

Yeter ki doğanın bize sunduğu ve bize iyi gelecek yiyecek ve içecekleri öğünlerimizden eksik etmeyelim 🙂

Tuğçe Kocaağa

Tuğçe Kocaağa

Intern Diyetisyen

1.  Ananas

İçerdiği bromelin ile kolajen hasarını önlemeye yardımcı olarak kırışıklıkların ortaya çıkmasını azaltır. Cilt rengini dengelemek adına da günde 1-2 dilim ananas tüketebilirsin. Ayrıca dirsek bölgesindeki deri sertleşme ve kurumaları için de nemlendirme sağlamaktadır.

2. Enginar

İçerdiği lif oranıyla vücuttan toksin atımını arttırarak daha parlak ve ışıltılı bir cilt sunar.

3. Domates

Domates içeriğindeki beta karoten ve likopen sayesinde kuruluk karşıtı görevle cildin nemini arttırır.

4.  Zeytinyağı

Kuru bir cilde sahipsen yeterince yağ almıyor olabilirsin! Beslenme planına uygun miktarda ve uygun kategoride yağ eklediğinde bunun faydasını göreceksin. Zeytinyağındaki yağ asitleri tıkanmış gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

5. Ispanak

Akneye iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu belirlenen antioksidanlar, çinko ve demir koyu yapraklı sebzelerde yeterli miktarda bulunmaktadır. Yeterince çinko almayan kadınların ciltlerinde koyu renkli halkalar oluşuyor. İsveç’te ciltleri sorunlu hastalar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, diyetlerine çinko eklendiğinde, yüksek oranda  iyileşme olduğu tespit edilmiştir. Çinko aynı zamanda hasarlı kolajenin yenisiyle yer değiştirmesinde de yardımcıdır.

6.  Somon

İçerdiği omega 3 ile iltihaplara ve kırışıklıklara karşı önleyici etkisinin yanısıra cilde ışıltı sağlar.

7. Nar

Özellikle hücreleri serbest radikallere karşı korumakta çok etkili olan antioksidanı yüksek oranda içeren  nar ayrıca vücuttaki östrojen gibi bazı hormonların yeniden kullanılmasını sağlayarak cilt hücrelerini korumada yardımcı olur.

Bu galeri hakkındaki görüşlerini bizimle paylaş