Enerjinizi Yükseltecek 10 Öneri

Bu aralar en çok sevdiğimiz sözcüklerden biri “enerji” 🙂 Belki de en çok ona ihtiyaç duyduğumuzdandır kim bilir 😉 Güne başlarken enerjimiz düşük olduğunda, günün geri kalanını düşündükçe hepimiz stres olmuyor muyuz? Ya da gün içinde birden tükenen enerjimizle “eyvah ben onca şeye nasıl yetişeceğim” telaşı sarmıyor mu bizi?

İşte tam da bu noktada aslında hepimizin yapabileceği, ama zaman zaman atladığımız kolay ve pratik bir öneri listesi hazırladık 🙂

Biz uygulamaya başladık bile? Sen de denemeye ne dersin?

1.  Kahvaltı Yapın

Kahvaltıda protein almaya özen gösterin. Gün içerisinde şeker dalgalanmalarını önlemek için sadece meyve veya poğaça gibi insülin dengenizi bozacak yiyecekleri tüketmekten kaçının.

2.  Hareket edin.

Kan dolaşımınızı aktif hale getirerek enerjinizi yukarı taşıyabilirsiniz. Gün içinde sürekli aynı pozisyonda oturarak iş yapanlar bunu daha fazla hissedeceklerdir. Öğle aralarında yapacağınız kısa yürüyüşlerin enerjinizi nasıl yerine getirdiğine siz de şaşıracaksınız.

3. Müzik dinleyin.

Sizi motive edecek ya da dinlendirecek güzel melodiler bulduğunuzda modunuzun nasıl değiştine siz de inanamayacaksınız.

4.  Güneşten yararlanın.

D vitamini kaynağı olan güneşi kucaklamaya ne dersiniz? Güneşli bir günde kısa bir yürüyüş ile hafızanızın yenilendiğini ve hayata daha pozitif baktığınızı hissedeceksiniz.

5. Stresinizi azaltacak kuruyemişlerden yararlanın.

Özellikle öğleden sonra ara öğünlerimizde magnezyum içeriği yüksek olan kuruyemişleri tercih edebiliriz. Taze badem ve kaju fıstığı içerdiği magnezyum seviyesi ile hem stresinizi azaltacak hem de sizi tok tutacak.

6. Bol bol su için.

Susuzluk vücudumuzda açlık, yorgunluk gibi etkilere neden olabiliyor. Hatta baş ağrısının en iyi çözümlerinden biri su içmek çünkü susuzluk az önce saydığımız etkilerle karışabiliyor.

7. Kan dolaşımınızı aktive edin.

Masaj, meditasyon, yoga ve hatta kısa bir nefes terapisi ile çok kısa sürede enerjinizi arttırabilirsiniz.

8. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar yiyin.

Akşam üzeri karnınız acıktı. Ne yesem de enerjimi toparlasam dediğinizi duyar gibiyiz. Kuru veya taze meyveler ile yoğurt ve sütü birlikte tüketebilirsiniz. Taze meyve ve sebze dilimleri ile yine süt, yoğurt, fıstık ezmesi doğru enerjiyi kısa sürede sağlayacak.

9. Nane koklayın.

Taze naneyi kokladığınızda ferahlık duyacak ve yenilendiğinizi hissedeceksiniz.

10. Geceleri yeterince uyuyun.

Enerjik hissetmenin en iyi yolu uykumuzu yeterince almış olmak. Tam dinlenmiş olmak için 7-8 saat uykuya ihtiyacımız var. 6 saatin altında uyumak gün içinde enerjinizin düşmesine neden olacağından, uykunuzu tam olarak almanızda fayda var.

Bu galeri hakkındaki görüşlerini bizimle paylaş