Kalori Yakmanın 7 Şaşırtıcı Yolu

Tuğçe İbil

Tuğçe İbil

Uzman Diyetisyen - Diyabetik Destek ve Fitoterapi Yüksek Lisans

Kalori yakımı kilo vermenize ve sağlıklı kiloya ulaşmanıza yardımcı olur. Tabi ki kilo vermede sağlıklı olan, egzersiz yanında doğru beslenebilmektir. Ancak size kalori yakımı sağlayacak farklı bilgilere hazır mısınız?

1. Soğuk Hava

Soğuk hava vücutta kahverengi yağ aktivitesini arttırarak metabolizma hızını artırır. Örneğin bir çalışmada 10 erkek birey 2 saat boyunca 17 derecede beklemiştir ve sonucunda ek olarak 164 kalori yaktıkları gözlenmiştir.

2. Soğuk Su

Soğuk su içiminin metabolizma hızını arttırdığı bir çok çalışma ile görülmüştür. Örneğin 500ml soğuk su içimi ile 90 dakika boyunca kalori yakımı %24-30 artmıştır.

3. Sakız Çiğneme

Sakız çiğnemek hem tok hissettirir hem de kalori alımını azaltır. Yapılan çalışmalar metabolizma hızını arttırdığını gösteriyor. Örneğin öğünlerden 20 dakika sonra sakız çiğneyen bireylerde çiğnemeyenlere göre metabolizma hızının arttığı gösterilmiştir.

4. Kan Bağışı Yapmak

Kan bağışı ile hem bir çok can kurtarabilir hem de metabolizma hızını arttırabilirsin. California Üniversitesi kan bağışı ile 650 kalori yakabileceğini söylüyor. Haydi kan bağışına!

5. Kıpır Kıpır Olmak

Yani durduğun yerde yüzüğünle oynamak, parmağını masaya vurmak veya bacağını sallamak.. Kıpır kıpır olan bireyler hareketsiz olanlara göre 5 ile 6 kat daha fazla kalori yakıyor. Haydi şu an kıpırdamıyorsan biraz bacaklarını salla 🙂

6. Bol bol kahkaha atmak 🙂

Bir çok şeyin tedavisidir aslında gülmek. Ciddi bir şekilde film izleyen 45 çiftin gülmeye başlaması ile metabolizma hızlarının %10-20 oranında arttığı görülmüştür. Kahkaha atmak için harika bir sebep 🙂

7. Protein Ağırlıklı Beslenmek

Haydi tüketeceğin bir sebze yemeğinin yanına protein ekle ki metabolizma hızını arttır. Çünkü proteinler %20-25 oranında metabolizmanı hızlandırır.

Bu galeri hakkındaki görüşlerini bizimle paylaş

John Doe