Kilo Vermeye Yardımcı Su Oranı Yüksek Besinler

Tuğçe Kocaağa

Tuğçe Kocaağa

Intern Diyetisyen

 

Vücutta su olmazsa olmaz ögelerden biri. Beynimizin %85’i kanımızın %80’i ve kaslarımızın %70’i su oranına sahip! Peki suyun faydaları neler?:

🎈açlığın azalması ve kilo vermeye yardımcı olması

🎈toksin atımı

🎈cilt güzelliği

🎈kan dolaşımı

bunlardan sadece birkaçı…

Ayrıca günlük alman gereken 8-10 bardak suyun bir kısmını yine su oranı yüksek olan sebze ve meyvelerden de destekleyebileceğini biliyor muydun ? 😉 O halde hep birlikte hangi besinler yüksek oranda su içeriyor bakalım.

1. Kıvırcık Marul

İçeriğinde bulunan %96 su oranı ve liflerle sindirimini kolaylaştırmaya yardımcıdır. Ayrıca içeriğindeki demir ve magnezyum da yağ hücrelerini temizlemeye yararken, arttırdığı safra akım hızıyla da vücutta ödem tutulumunu azaltmaktadır.

2. Brokoli

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olan bu besin, %89 su oranına sahiptir.  Ayrıca içeriğindeki C vitaminiyle antioksidan özelliği göstermesinin yanı sıra, A vitaminiyle göz sağlığınızı, lifli yapısı ile bağırsak sisteminizi korumaya yardımcıdır.

3.  Düşük yağlı süt-yoğurt:

Yağ oranına göre su içeriği değişse de yüksek oranda su miktarına sahip bu grup, fosfor ve kalsiyumla  kemik sağlığı için de önemlidir.

4.  Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizinin sütüyle karıştırılmaması gereken bu su düşük karbonhidrat, düşük sodyum ve yüksek su içeriğiyle özellikle sporcular tarafından tercih edilebilir.

5. Avokado

Vücut için yararlı yağların yanı sıra %81 su içeriği ve likopen-beta-karotenle doku onarımına da yardımcıdır.

6.  Salatalık

Yeşilinde şifa barındıran salatalık  %90 gibi oldukça yüksek bir oranda su içerir. Bunun yanında potasyum, magnezyum, sodyum bakımından zenginliği ile minerale ihtiyaç duyulan organ faaliyetlerinde yardımcıdır.

7. Üzüm

Üzüm,%90 su içeriğine sahip olup, enerji ve su kaybını dengeleme özelliğine sahiptir.

8. Karpuz

Karpuz, %91 su içeriğine ek olarak, likopen ve lif içeriği ile en yüksek oranda su bulunduran besinlerdendir.

Bu galeri hakkındaki görüşlerini bizimle paylaş